شنبه تا چهارشنبه

08:00 الی 17:00

آشنایی با درب اتوماتیک شیشه ای و اجزای آن

  درب اتوماتیک شیشه ای یکی از قسمت‌های اصلی ساختمان است که برای تامین امنیت ساکنان به کار می‌رود. این درب‌ها ظاهری زیبا داشته و از طول عمر بالایی برخوردار هستند. این نمونه درfها به‌صورت خودکار و بدون نیاز به استفاده از نیروی مکانیکی باز و بسته می‌شوند. برای آشنایی با کاربرد و مزایای این نمونه درها با ما همراه باشید.  

درب شیشه‌ای اتوماتیک چیست

این نمونه درب‌ها با نام‌های دیگری از جمله درب اتوماتیک شیشه ای اسلایدینگ یا درب‌های ریلی نیز شناخته در بازار شهرت دارند. فریم‌های ثابت یا متحرک آنها لت نام دارد. اگر ساختمان دارای عرض زیاد باشد برای تناسب ابعاد درب اتوماتیک شیشه ای با نمای کلی ساختمان از مدل‌های چهار لت استفاده می‌گردد. در این حالت دو لت ثابت و دو لت دیگر متحرک هستند. اما برای ساختمان‌های کوچک درب دو لت کافی است. بخش‌هایی مانند موتور، گیربکس، شاسی، و مدار درب های دو لت و چهار لت کاملا مشابه است.  

اجزای درب‌های اتومات

این نمونه درها از قطعات و اجزای گوناگونی تشکیل شده‌اند. اما باید بدانید که کیفیت برندهای مختلف موجود در بازار با یکدیگر متفاوت است. یکی از مهم‌ترین عوامل موثر در تعیین قیمت درب اتوماتیک شیشه ای نیز برند و کیفیت آن است. فراموش نکنید این نوع درها زمانی کارایی مطلوبی دارند که در ساخت یراق آنها از آلیاژهای باکیفیت استفاده شود. تنها در این حالت است که در اثر استفاده مداوم فرسوده نمی‌شوند. اپراتور یا موتور مهم‌ترین قطعه در درب اتوماتیک شیشه ای بوده و عملکرد سایر قطعات به کیفیت آن وابسته است.  

معرفی اجزا و قطعات درب شیشه ای اتوماتیک

  معرفی اجزا و قطعات درب شیشه ای اتوماتیک  
 • موتور: این قطعه سبب حرکت هنگر و در نهایت حرکت درب‌ها می‌شود. حرکت موتور به صورت راستگرد و چپگرد است.
 • کنترل باکس: این سیستم الکتریکی هوشمند وظیفه کنترل موتور درب اتوماتیک را برعهده دارد. برد درب اتومات درون آن قرار دارد. این سیستم در جایی قرار می گیرد که احتمال نفوذ آب به درون آن صفر باشد. قیمت موتور درب اتوماتیک شیشه ای نیز با توجه به برد و کیفیت آنها متغیر است.
 
 • ریل و کاور: عملکرد روان و عدم تولید صدای درها به این قسمت وابسته است. این قسمت از جنس آلومینیوم سخت ساخته شده و باید هر چند ماه یک‌بار کاور آن را عوض کنید.
 • هنگر: روی ریل قرار گرفته و دارای دو غلتک است که به تسمه و لت‌ها متصل می‌شوند. حرکت هنگر سبب حرکت لت‌های درب اتوماتیک می‌شود. این قطعه نقش مهمی در کاهش آلودگی صوتی دارند.
 • باتری: استفاده از یک باتری بک آپ در این درها ضروری است. با استفاده از این باتری هنگام قطعی برق درب از کار نمی‌افتد.
 • ریموت: برای باز یا بسته کردن درب اتوماتیک شیشه ای در از راه دور یه کار می‌رود.
 • متوقف‌کننده: این قطعه برای تعیین محدوده باز و بسته شدن لنگه‌های در ضروری است.
 • قفل برقی: برای افزایش امنیت درب‌ها بکار رفته و در قسمت بالا یا انتهای موتور قرار دارد.
 • حسگر: این قطعه در قسمت بالای درب اتوماتیک قرار داشته و به تردد افراد یا حرکت اشیا حساس است و سبب باز یا بسته شدن درب می‌شود.
 • کلید تعیین وضعیت: وظیفه اصلی این قطعه قرار دادن درب اتوماتیک شیشه ای در حالت باز، بسته یا نیمه باز است.

عیب یابی درب اتوماتیک شیشه ای

درب‌های اتومات معمولا مجهز به مدار فرمان هوشمند و انواع سنسور هستند. در صورت بروز هر نوع مشکل، پیام هشدار روی صفحه‌نمایش مرکز کنترل ظاهر می‌شود. این پیام‌ها شامل موارد زیر هستند.
 • هشدار AL01: این هشدار نشان‌دهنده ضعیف بودن باتری است و برای رفع آن باید باتری مجددا شارژ شود.
 • هشدار AL02: این آلارم معمولا زمانی نشان داده می‌شود که تامین برق مورد نیاز برد به وسیله باتری انجام می‌شود. باید کابل برق را به دستگاه متصل کنید. مطمئن شوید فیوز سالم است. اتصالات سیستم برق را بررسی کنید. اتابیلایزر را به درستی به برد وصل کنید.
 • هشدار AL03: اگر کسی با استفاده فشار دست قصد باز کردن درب اتوماتیک شیشه ای را داشته باشد این آلارم ظاهر می‌شود.
 • هشدار AL04: این آلارم نشان‌دهنده تخلیه باتری و قرار نگرفتن دستگاه در وضعیت اضطراری است. در این حالت مطمئن شوید اتصال باتری به دستگاه کاملا درست بوده و باتری سالم است.
 • هشدار AL06: نشان‌دهنده وضعیت اضطراری ۲ است. در این وضعیت باید دستگاه را ریست کنید.
 • هشدار AL07: نشان‌دهنده وضعیت اضطراری ۱ بوده و باید دستگاه ریست شود.
 

سایر هشدارهای مدار فرمان هوشمند درب اتوماتیک

 • هشدار AL08: اگر شی خارجی مانع باز شدن درب شود با این هشدار مواجه می‌شوید. ابتدا مانع را رفع و سپس دستگاه را ریست کنید.
 • هشدار AL10: نشان دهنده فعال شدن قفل موتور در حالت بسته بودن در است. مطمئن شوید قفل سالم بوده و درست کار می‌کند. اتصال قفل به دستگاه را بررسی کنید. قفل باید موتور را به‌درستی آزاد کند. منوی surveillance را در دستگاه غیرفعال کنید.
 • هشدار AL11: نشان‌دهنده بسته نشدن قفل بوده و باید منوی surveillance غیرفعال شود.
 • هشدار AL12: زمانی این هشدار در صفحه‌نمایش مرکز کنترل درب اتوماتیک شیشه ای ظاهر می‌شود که اتصال برق موتور به‌درستی انجام نشود. برای رفع چنین حالتی باید عملکرد و سلامت استابلایزر بررسی شود.
 • هشدار AL13: این خطا معمولا در اثر اختلال در عملکرد چشمی درب اتوماتیک شیشه ای ظاهر می‌شود. پس از مشاهده این آلارم مطمئن شوید که چشمی‌ها در یک راستا قرار دارند. از اتصال صحیح فتوسل اطمینان حاصل کرده و عملکرد صحیح آن را بررسی کنید.
 • هشدار AL22: دلیل اصلی نمایش این آلارم اصطکاک زیاد و وزن بالای درب است. برای رفع این مشکل برق را قطع کرده و ا دست درب را حرکت دهید. از وزن مناسب درب مطمئن شوید.

تنظیمات درب اتوماتیک شیشه ای

      اولین مرحله تنظیم چشمی این نوع دربهاست. اگر علاقه دارید که درب، زمانی که افراد در فاصله بیشتری از در قرار دارند باز شود باید از سنسورهای مایکروویو کمک بگیرید. این نمونه چشمی‌ها حالت نیم‌دایره دارند. وظیفه ارسال فرمان باز و بسته شدن درب اتوماتیک برعهده چشمی است. تنظیم سرعت درب اتوماتیک شیشه ای یکی دیگر از دغدغه‌های اصلی هنگام استفاده از این نوع درها است. هنگام نصب این درها پیش‌فرضی وجود داردکه می‌توانید سرعت مناسب را انتخاب کنید. البته، امکان تغییر سرعت با توجه به نیاز کاربرد در وجود دارد. برای تغییر سرعت باید روش پروگرام کردن را انتخاب کنید. کافی دکمه set/stop را به مدت ۵ ثانیه نگه دارید تا دستگاه وارد حالت پروگرام شود. برای تنظیمات کنترل باکس باید از دکمه تنظیمات یا setting دستگاه استفاده کنید. دکمه را دوبار فشار داده تا گزینه enter pass ظاهر شود. سپس، دکمه lock- full open-partial open-automatic را فشار دهید. با گزینه learning مواجه می‌شوید. در این حالت باید یکی از دکمه‌های ریموت کنترل را فشار دهید تا عدد ریموت روی کلید دیجیتال نشان داده شود.

درب اتوماتیک شیشه ای چگونه کار می کند

حرکت این نوع درب‌ها بر اساس عملکرد سنسور چشمی است. این سنسور در حقیقت یک درایو الکتریکی مجهز به سیستم باز و بسته کردن در است. این سنسورها سیستمی را تشکیل می‌دهند که از طریق چرخ‌دنده فعالیت می کند. سنسورها دارای انواع مختلفی هستند که می‌توان به سنسورهای حرکتی، چشمی، فشاری و مادون قرمز اشاره کرد. سنسورهای حرکتی و چشمی معمولا در دو طرف درب اتوماتیک شیشه ای قرار دارند. سنسورهای فشاری تیز در منطقه‌ای اطراف دو درب قرار گرفته و محدوده وزنی خاصی برای آنها تعریف شده است. اما، سنسورهای مادون قرمز زمانی فعال می‌شوند که حرارتی بیش از حالت عادی وجود داشته باشد. فراموش نکنید که در اغلب درب‌های اتومات از دو سنسور چشمی استفاده می‌شود.  

سخن پایانی

با پیشرفت‌های رخ داده در تکنولوژی، تغییرات شگرفی در تولید درب‌های شیشه‌ای پدید آمده است. امروزه می‌توان برای درب ورودی یا آسانسور از درب اتوماتیک شیشه ای استفاده کرد. عملکرد اصلی این درب‌ها به اپراتور یا موتور آنها وابسته است. به عبارت ساده، بروز هر نوع نقص کلی یا جزئی در عملکرد این قطعه می‌تواند عملکرد کل سیستم را مختل کند. اما، درب‌های اتوماتیک مجموعه‌ای از قطعات مختلف هستند که به‌صورت مکمل و در کنار یکدیگر فعالیت می‌کنند. جهت آشنایی با درب اتوماتیک شیشه ای می توانید از مقالات کاربری این وب سایت دیدن نمایید.

افراد متخصص

ضمانت کالا

کیفیت کار ما

پشتیبانی ۲۴ ساعته