شنبه تا چهارشنبه

08:00 الی 17:00

بازدید دوره‌ای درب‌های اتوماتیک شیشه ای

سرویس دوره ای انواع درب اتوماتیک

  درب های اتوماتیک شیشه ای بر اساس الزامات و استانداردهای ایمنی، می بایست در بازه های زمانی مشخص مورد بازدید و چک دوره‌ای قرار گیرند. انجام بازدید دوره‌ ای درب‌ اتوماتیک منظم و برطرف نمودن ایرادات احتمالی موجب تضمین امنیت کاربران و افزایش کارایی و عمر مفید درب اتوماتیک شیشه ای خواهد گردید .

بازدید دوره‌ ای درب‌ اتوماتیک به دو صورت انجام می پذیرند:

  1. بازدید دوره ای کوتاه مدت ( هفتگی) توسط کاربر ( مالک ساختمان)
  2. بازدید دوره ای بلند مدت ( ۶ ماهه)  توسط تکنسین های فنی واحد خدمات پس از فروش شرکت فروشنده  ( که متاسفانه غالبا نادیده گرفته میشوند)
در این مقاله  به بیان روش انجام بازدید هفتگی توسط کاربر ( مالک ساختمان ) خواهیم پرداخت . انجام بازدید دوره‌ ای درب‌ اتوماتیک کوتاه مدت می بایست به صورت هفتگی انجام پذیرفته و نتایج بازدید در چک لیست مخصوص که در ادامه ارایه میگردد ثبت گردند . و در صورتی که در هر یک از مراحل چک ایراد و نقصان فنی و شرایط غیر عادی مشاهده گردید، مالک ساختمان می بایست سریعا موضوع را به واحد خدمات پس از فروش شرکت فروشنده اطلاع و تا مادامی که تکنسین های فنی درب را بازدید و رفع عیب ننموده اند، در حالت دایم باز قرار دهد.

مراحل انجام بازدید دوره ای هفتگی :

سنسور‌ها : هر درب اتوماتیک شیشه‌ای از مجموعه ای از سنسورها تشکیل گردیده است . الف) حسگرهای حرکتی motion sensors ب) سنسورهای ایمنی safety sensors عملکرد ناصحیح و با خطای این سنسورها موجب ایجاد نقصان در عملکرد صحیح درب اتوماتیک شیشه ای و ایجاد خطرات مهم جانی برای کاربران آنها خواهد گردید. لذا مجموعه سنسورهای درب های اتوماتیک شیشه به صورت منظم و با وسواس زیاد می بایست مورد چک قرار گیرند. در ادامه به روش انجام آزمون برای هر دسته از سنسورها خواهیم پرداخت .

الف )  حسگرهای حرکتی motion sensors :

این دسته از سنسورها وظیفه تشخیص نزدیک شدن افراد و عابران به درب و صدور فرمان باز و بسته شدن درب اتوماتیک شیشه ای برای ورود و خروج افراد را به عهده دارند . این سنسورها عموما در بالای درب و روی کاور های داخلی و بیرونی اپراتور درب اتوماتیک شیشه ای نصب گردیده و در اشکال مختلف ( مستطیل، مربع بیضی … ) در بازار ارایه میگردند.  

 روش آزمون هفتگی

سنسورهای حرکتی : با سرعت عادی به سمت درب اتوماتیک شیشه ای حرکت نمایید. بسته به میزان تنظیم درخواستی شما در هنگام نصب، درب میبایست در بازه ۲ تا ۴ قدم مانده به درب باز گردد. این تست هم از سمت داخل و هم از سمت بیرون، و با زاویه های ۹۰ و ۴۵ درجه نسبت به درب می بایست صورت پذیرد.  

ب) سنسورهای ایمنی safety sensors :

این سنسورها وظیفه جلوگیری از برخورد قسمت های متحرک درب با افراد و جلوگیری از باز یا بسته شدن تا مادامی که فرد یا جسمی در مسیر حرکتی درب قرار دارد به عهده دارند . این سنسورها عموما مابین و روی قسمت های متحرک درب اتوماتیک شیشه ای نصب میگردند . روش آزمون سنسورهای ایمنی : بعد از باز شدن درب شیءی را بین لت های متحرک و در مسیر حرکت درب قرار دهید سنسور ایمنی می بایست پس از سنس (حس کردن) مانع، از بسته شدن درب و برخورد قسمت های متحرک با شیء ممانعت به عمل آورد. این آزمون هم در مسیر باز شدن و هم در مسیر بسته شدن درب می بایست انجام پذیرد.  
عملکرد اصلی درب :
روند حرکتی و باز و بسته شدن درب اتوماتیک شیشه‌ای میبایست کاملا روان، سریع و بدون صدا صورت پذیرد . قسمت های متحرک میبایست تا انتهای مسیر در هنگام باز و بسته شدن حرکت نموده و پس از بسته شدن درب نباید درزی بین لت های متحرک وجود داشته باشد. در صورتی که هنگام باز و بسته شدن حرکت قسمت های متحرک به صورت متقاطع، با صدا، لرزش و یا حرکت به صورت پله پله همراه بود مراتب می بایست به واحد خدمات پس از فروش شرکت فروشنده اطلاع داده شود . درب پس از باز شدن با مکث کوتاهی بین ۱ تا ۱۰ ثانیه ( قابل تنظیم) می بایست بسته شود.  
پنج حالت اصلی عملکردی :  
  تعمیر و سرویس درب اتوماتیک   درب اتوماتیک را از طریق کی پنل یا ریموت کنترل در حالت های اصلی عملکردی زیر قرار دهید و چک نمایید : الف) اتوماتیک: سنسورهای حرکتی درب از دو سمت داخل و بیرون می بایست عمل نموده و با نزدیک شدن به درب از هر طرف درب می بایست باز گردد . ب) یکسو تردد : سنسور حرکتی فقط از یک سمت، داخل یا بیرون( بسته به تنظیم انجام شده موقع نصب) باید عمل نموده و هنگام نزدیک شدن به درب از سمت مخالف درب باز نگردد . ج) نیم بازشو( زمستانه – تابستانه) : درب در این حالت در هنگام باز شدن تا ۵۰ درصد میزان بازشو اصلی باز می گردد . د) قفل ( دایم بسته) : درب در این حالت به صورت دایم بسته قرار خواهد گرفت و در صورت وجود قفل الکترومکانیکی و یا قفل گیبرکس( اینترلاک) درب به هیچ عنوان با فشار دست باز نخواهد گردید . و) دایم باز: درب در این حالت می بایست به صورت کاملا باز قرار میگیرد .  
عملکرد باطری: 
برای تست عملکرد باطری برق شهری ورودی به اپراتور را قطع نمایید. باطری می بایست بدون درنگ در مدار قرار گرفته و درب بدون افت فاحش سرعت و قدرت به عملکرد خود تا حداقل ۲۰ ساعت ادامه دهد .  
عملکرد ریموت کنترل:
ریموت کنترل درب اتوماتیک شیشه‌ای نیز میبایست از فاصله حداقل ۴ متری کلیه فرمان های اصلی را به درب اتوماتیک صادر نماید .  
فریم و شیشه‌ها:
لت های متحرک و ثابت و شیشه قرار گرفته در میان آنها می بایست به صورت کامل مورد بررسی و چک قرار گیرد. بدین منظور درب را در حالت دایم بسته قرار دهید. در این حالت فریم ها می بایست به صورت عمود بر زمین (بدون زاویه)، بدون لرزش و بدون درز در محل خود قرار گرفته و شیشه داخل فریم نیز بصورت فیکس، بدون لرزش، ترک خوردگی و اثر ضربه قرار داشته باشد. تمامی موارد فوق در چک لیست زیر قابل پایش و ثبت میباشند. لذا پس از انجام چکاپ هفتگی مشاهدات خود را در چک لیست زیر تکمیل نموده و در صورت هرگونه مغایرت با استانداردهای ذکر شده موارد را سریعا به واحد خدمات پس از فروش شرکت اطلاع دهید.   برای انجام بازدید دوره‌ ای درب‌ اتوماتیک می توانید با تکنسین های مجرب شرکت آذین در تماس بگیرید.  

افراد متخصص

ضمانت کالا

کیفیت کار ما

پشتیبانی ۲۴ ساعته

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *