چگونه صدای کرکره برقی را کم کنیم

روش های رفع صدای کرکره برقی

 

برای رفع صدای کرکره برقی اتوماتیک مورد استفاده خود این مقاله را مطالعه کنید…

 

عوامل سر و صدا در کرکره برقی

  • استفاده از لوله نمره 8 باعث سر و صدای چند تیغه اول می شود. در برخی مواقع زمان جمع شدن تیغه چند تیغه اول دارای سر و صدا می باشد. پس از بزرگتر شدن دور لوله مابقی تیغه ها بدون سر و صدا کار می کند. برای رفع صدای کرکره برقی از قطعه ای به نام ارتالن استفاده می شود. ارتالن ها در دو سایز 8 به 11 و 11 به 18 تولید می شود.
  • صفحه پلیت ها و در نتیجه لوله می بایست تراز نصب شود تا تیغه های کرکره برقی هم بصورت کاملا تراز در مسیر ریل حرکت کند. در صورت اشتباه کردن برطرف کردن صدای کرکره برقیاین مقوله کرکره پس از مدت زمان 2 الی 3 ماه به سر و صدا می افتد.
  • یکی دیگر از عوامل سر و صدا گرد و خاک لای قلاب و بدنه تیغه کرکره است.
  • در زمان نصب، فاصله بین لوله تا ریل می بایست با استاندارهای نصب کرکره برقی تناسب داشته باشد. بدین معنی که اگر لوله زیاد به ریل نزدیک یا خیلی از ریل دور باشد باعث کشیدگی یا تماس زیاد تیغه ها شده و در نتیجه باعث سر و صدای تیغه می گردد.
  • در پروسه تولید پس از درآمدن تیغه از زیر دستگاه پرس، تیغه وارد کوره ای به نام کوره AGE ( ایج ) می شود. کوره برای آن است تا سختی لازم برای کار را داشته باشد. این پروسه به مانند پختن یک آجر گلی در داخل کوره است. اگر آجر زیاد پخته بشود شکننده و اگر کم پخته بشود ضعیف می شود. یکای سنجش ایج تیغه بر اساس سال می باشد. ایج یک تیغه استاندارد و مناسب بین 12 تا 14 سال می باشد که در صورت پایین بودن این عدد تیغه پس از مدت زمانی کارکرد به صدا می افتد. این امر باید در زمان خرید دقت شود.

 

پایین بودن وزن تیغه ها

  1. پایین بودن وزن تیغه باعث سر و صدا پس از چند ماه می شود. قلاب های تیغه در زمان بالا و پایین رفتن بیشترین درگیری را با هم دارند. با پایین بودن وزن تیغه این قلاب ها به راحتی تغییر شکل پیدا کرده که همین تغییر باعث سر و صدا می شود. هر چند که روز اول صدایی در کار نبوده است.
  2. کوره رنگ نامناسب باعث سر و صدا می شود. پاشیده نشدن یکدست رنگ در مسیر نری و مادگی ( قلاب ) تیغه باعث سر و صدا می شود.
  3. تیغه با وزن پایین و نداشتن ایج بالا در تغییرات فصل دچار انقباض و انبساط شده و باعث سر و صدا می شود.
  4. در زمان مونتاژ کردن تیغه ها دقت لازم را داشته باشید تا تیغه ها بصورت کاملا افقی وارد همدیگر بشوند. در صورت داشتن فشار و یا کجی در هنگام مونتاژ مطمئنا تیغه ها از همان لحظه اول به سر و صدا می افتد.

 

 روش های رفع صدای کرکره برقی

1-شستن تیغه ها

اولین کاری که برای کاهش صدای کرکره برقی باید انجام دهید این است که تیغه ها و اتصالات را با فشار آب و مواد شوینده به خوبی بشویید. تا اگر این صدا بر اثر گرد و خاک به وجود آمده است از بین برود. نکته مهمی که باید در شستشوی تیغه ها در نظر بگیرید این است که مراقب باشید آب و مواد شوینده به درون موتور نفوذ نکند زیرا باعث ایجاد خرابی در آن خواهد شد.

2-افزایش قطر لوله

چگونگی کاهش و رفع صدای کرکره برقیاگر صدای تیغه ها با شستن آن ها از بین نرفت میتوانید قطر شفت و رول کرکره را افزایش دهید. با این کار اصطحکاک بین تیغه ها کمتر میشود وتیغه ها در هنگام رول شدن فضای بیشتری برای حرکت خواهند داشت.

روش های کاهش صدای تیغه ها

3-غضروف آلومینیومی

در این مرحله میتوانید غضروفی آلومینیومی را بین تیغه ها اضافه کنید. با این کار چرخش تیغه ها راحت تر خواهد شد و دیگر صدایی از آن شنیده نمیشود.

4-تعویض تیغه ها

اگر تمام موارد زیر را انجام دادید و نتیجه نگرفتید میتوانید تیغه های کرکره برقی را تعویض کنید و تیغه ای با کیفیت تر را جایگزین آن ها کنید. قبل از خرید کرکره برقی به کیفیت تولید آن توجه کنید. زیرا محصولات نامرغوب در بازار به وفور یافت می شود. اگر محصولی نامرغوب را خریداری کنید موجب هزینه های اضافه برای شما خواهد شد.

5-تعمیر گیربکس

در این مواقعی که صدا از موتور کرکره برقی می آید باید گیربکس موتور را تعمیر کنید. از تکنسین ها بخواهید که تعمیر موتور کرکره برقی را برای شما انجام دهند اگر بعد از تعمیر مشکل حل نشد باید موتور کرکره برقی را تعویض کنید.

6-تکنسین

میتوانید از تکنسین ها بخواهید تا به محل آمده و مشکل را بررسی کنند. گاهی بعد از انجام تمامی مواردی که در بالا ذکر شده باز هم صدا در کرکره برقی وجود دارد. در این گونه مواقع تکنسین ها و متخصصان میتوانند با تنظیم بادخور فاصله بین ریل و تیغه کرکره برقی را به درستی انجام دهند و مشکل را برطرف وباعث رفع صدای کرکره برقی شوند. معمولا بعد از تنظیم بادخور صدای آزار دهنده تیغه ها قطع خواهد شد.

 

برای مشاوره خرید و تعمیر و یا تعویض کرکره های برقی می توانید با کارشناسان مجرب شرکت درآذین با شماره های زیر در ارتباط باشید.

 

021-44107148

 

021-44107149