آشنایی با تنظیمات کرکره برقی

تنظیم کرکره برقی

تنظیم کرکره برقی اتوماتیک به روش های مختلفی انجام می‌شود. همچنین تنظیم این دستگاه، از جهت بالا به پایین و صورت می‌گیرد. به عبارتی اگر به تنظیم جهت بالا به پایین دقت نکنید و اقدام به تنظیم آن نکنید، موتور به شدت آسیب می‌بیند. این موضوع به واسطه اینکه نمی‌تواند تشخیص دهد در چه جایی متوقف شود، رخ میدهد و خرابی بار می‌آورد.

در این مقاله به بررسی این تنظیمات خواهیم پرداخت. همچنین برای اطلاعات بیشتر از چگونگی نصب کرکره برقی می توانید با کارشناسان ما در شرکت درآذین تماس بگیرید.

برای ثبت سفارش و استعلام قیمت با کارشناسان ما در تماس باشید…

021-44107148

021-44107149

تنظیمات کرکره برقی

موتور ساید

همانطور که از اسم این نوع موتور پیداست، این موتورها در کناره کرکره قرار می‌گیرد و تعبیه می‌شود. در واقع در روی صفحه پلیت یا همان نیم دایره بالای کرکره قرار می‌گیرد. این موتور با استفاده از چرخ دنده و زنجیر کرکره را بالا و پایین می‌کند.

موتور ساید بر حسب کیلوگرم قدرت دارد و با توجه به این موضوع در درب هایی که مکان های پرتردد هستند نصب می‌شود و مشکلی با باز و بسته شدن زیاد ندارد.

موتور توبلار

موتور توبلار را موتور لوله ای یا تیوبلار یا توبولار نیز می نامند. این موتور در قسمت بالایی کرکره به شکل لوله ای قرار می‌گیرد و کار می‌کند. موتورهای تیوبلار بسیار رایج هستند و اکثر افراد، از این نوع موتور استفاده می‌کنند. البته این موتور در مکان هایی تعبیه می‌شود، که تردد در آنها کم باشد و مناسب استفاده کم می‌باشد. موتور توبلار به شفتی کرکره متصل می‌شود و نیروی خود را بر حسب نیوتن متر وارد می‌کند.

میکروسوئیچ چیست؟

میکروسوئیچ به عبارت ساده همان سیستم هدایت چرخ دهنده در کرکره اتوماتیک است. این ابزار مسئول کنترل بالا و پایین رفتن تیغه ها است و به عنوان محرک سیستم محسوب می‌گردد.

میکروسوئیچ در داخل سیستم مرکزی موتور کرکره برقی قرار می‌گیرد. در طراحی کرکره ها دو بخش کلیدی در موتور قرار دارد، که شامل یک میکروسوئیچ و دو چرخنده قطع‌کن است. به عبارتی سمت راست کرکره برای تنظیم ایستادن بالای کرکره و سمت چپ برای پایین همان کرکره تعبیه و طراحی می‌شود.

حد بالا و پایین در موتور توبلار

در موتور های توبلار تنظیم بالا و پایین دارای پیچیدگی های بسیاری است. بر روی این موتور دو کلید قرار گرفته شده، که کاربرد یکی از آنها تنظیم حد پایین و دیگری نیز تنظیم حد بالا است. دکمه ای که علامت مثبت دارد، برای تنظیم بالا و دکمه منفی برای تنظیم پایین آمدن کرکره اتوماتیک می‌باشد.

در اولین قدم برای تنظیم این موتور، ابتدا کرکره رو بالا می‌بریم. زمانی که کرکره شروع به پایین رفتن کرد، دکمه مربوط که منفی است، را میچرخانیم. در این زمان کرکره برقی متوقف می‌شود. بعد از این دکمه رو به صورت آهسته از حالت منفی به حالت مثبت می‌چرخانیم تا شروع به حرکت کند. اینکار را تا زمانی که کرکره بهاندازه موردنظر برسد، ادامه می‌دهیم.

تنظیمات کرکره برقی

در تنظیم بالا رفتن کرکره نیز به همین روش اینکار انجام می‌شود. کرکره به سمت بالا می‌رود و در این هنگام سریعا باید دکمه به سمت منفی چرخانده شود. وقتی که کرکره ایستاد، دکمه را به حالت مثبت میچرخانیم و تا زمانی که سه پر از تیغه های کرکره بیرون بماند اینکار را ادامه می‌دهیم.

نحوه تنظیم حد بالا و پایین در موتور ساید

در این نوع موتور که موتوری صنعتی محسوب می‌شود و از وزن و امکانات بیشتری نسبت به موتور توبلار برخوردار است. در کمال تعجب نحوه تنظیم بالا و پایین در موتور های ساید بسیار راحت‌تر است. تنها کاری که برای تنظیم انجام می‌دهید، دو مهره تعبیه شده را که برای هر دو جهت کابرد دارد، تنظیم می‌کنید. تنظیم به این صورت است که در هنگام عبور کرکره از ناحیه مهره به جریان برق فشار وارد می‌شود و قطع می‌شود. توجه داشته باشید طوری جهت را تنظیم کنید که حداقل 20 سانتی متر از سقف فاصله و به سقف نچسبد.