آشنایی با تنظیمات کرکره برقی

تنظیم کرکره برقی

 

تنظیم کرکره برقی اتوماتیک از جهات مختلفی انجام می شود. یکی از این جهات تنظیم حد بالا و پایین است. اگر به هر دلیلی اقدام به تنظیم در خصوص حد بالا و پایین نکنید موتور به شدت آسیب می بیند. زیرا موتور کرکره نمی تواند تشخیص دهد که در چه حدی باید متوقف شود.

در این مقاله به بررسی این تنظیمات خواهیم پرداخت. همچنین برای اطلاعات بیشتر از چگونگی نصب کرکره برقی می توانید با کارشناسان ما در شرکت درآذین تماس بگیرید.

 

موتور ساید

راهنمای تنظیم کرکره برقیهمانطور که از اسم این نوع موتور پیداست، این موتورها در کناره ها قرار می گیرد. در واقع در روی صفحه پلیت قرار می گیرد. ( صفحه پلیت در قسمت بالای کرکره برقی است و حالتی نیم دایره دارد) این موتور با استفاده از چرخ دنده و زنجیر کرکره را بالا و پایین می کند.

واحد قدرت این نوع موتورها بر اساس کیلوگرم می باشد. این نوع موتور مناسب درب هایی است که در جاهای پر تردد نصب می شوند و نیاز به تعداد باز و بسته شدن بسیار می باشد.

 

موتور توبلار

موتور توبلار را موتور لوله ای یا تیوبلار یا توبولار نیز می نامند. این قطعه در لوله بالایی کرکره برقی قرار گرفته است. این موتور مناسب بسیار پرطرفدار بوده و بیشتر مناسب مکان هایی است که کمتر تردد دارد و کمتر کرکره برقی بالا پایین می رود. این موتور با اتصال به لوله یا شفتی که در آن قرار دارد نیروی محرکه خود را به کرکره برقی می دهد. واحد قدرت آن را نیوتون متر می دانند.

 

میکروسوئیچ چیست؟

میکروسوئیچ در واقع همان سیستم هدایت چرخ دنده در کرکره برقی می باشد که مسئولیت کنترل بالا و پایین رفتن تیغه ها را بر عهده دارد و یک محرک در سیستم حرکتی محسوب می شود.

این چرخنده ها یا همان میکروسوئیچ در داخل سیستم مرکزی موتور کرکره برقی تعبیه شده است. دو بخش کلیدی در موتور قرار دارد که شامل دو چرخنده قطع کن و یک میکروسوئیچ قطع کن می باشد که سمت راست برای تنظیم ایستادن بالای کرکره برقی و سمت چپ برای پایین طراحی شده است.

 

حد بالا و پایین در موتور توبلار

در این موتور برای تنظیم حد بالا و پایین کمی پیچیدگی و سختی داریم. بر روی این موتور دو کلید وجود دارد که یکی برای تنظیم حد پایین و دیگری برای تنظیم نحوه تنظیم حد بالا و پایین در موتور توبلارحد بالا می باشد. در روی هر کدام از این دکمه ها، دو جهت مثبت و منفی وجود دارد.

هنگامی که می خواهیم حد پایین را تنظیم کنیم ابتدا کرکره را بالا میبریم. وقتی شروع به پایین رفتن وقتی کرد دکمه مربوط به حد پایین را سریعا به سمت منفی می چرخانیم. در این حالت کرکره می ایستد. سپس اندک اندک دکمه را از حالت منفی به حالت مثبت می چرخانیم و کرکره شروع به حرکت می کند. تا زمانی که کرکره به حد مورد نظر ما رسید این چرخش را حفظ می کنیم.

در مورد حد بالا نیز تقریبا همین قضیه صادق است. کرکره را به سمت بالا گسیل می کنیم و سریعا دکمه ار به سمت منفی می چرخانیم. در این حالت کرکره می ایستد. در این صورت دکمه را به حالت مثبت می چرخانیم. تا زمانی که سه پره از کرکره در بیرون بماند میگذاریم کرکره حرکت کند.

 

نحوه تنظیم حد بالا و پایین در موتور ساید:

موتور ساید با این که یک موتور صنعتی محسوب می شود و وزن و امکانات بیشتری نسب به موتور توبولار دارد اما نحوه تنظیم حد بالا و پایین در آن راحت از مدل توبلار است. بدین منظور بر روی موتور دو عدد مهره مشاهده می کنید که برای تنظیم هر دو حد بر روی آن تعبیه شده اند.

شما باید مهره ها را طوری تنظیم کنید که در هنگام عبور کرکره از آن ناحیه مهره به جریان برق فشار وارد کند و جریان برق به موتور قطع شود. در این هنگام کرکره در جایی که مهره ها تنظیم شده اند از حرکت باز می ایستد. مهره ها را به نحوی تنظیم کنید که حداقل 20 سانتی متر از سقف فاصله داشته باشد و کرکره به سقف نچسبد.

 

 

021-44107148

 

021-44107149